logo

Bedřichov


Online stav bílé stopy

Úsvit začíná v : 06:20
Tma nastává : 16:45
Den je dlouhý:10:24 hod
--------------------------------

Teplota: -- °C
Teplota max: -- °C
Teplota min: -- °C

Tlak: 994.8 hPa

Vlhkost: - %

Slunce: - W/m2
UV index: --

Vítr akt: -- m/s
Vítr 10 min: -- m/s
Vítr max: 0.0 m/s

Přihlášení

Trvale přihlásit?

TOPlist


Hohe Wand 9.5.2012

"To je Hohe Wand," vždycky hlásil Jožka, když jsem jeli někam přes Rakousko. Nic mi to naříkalo. Pak jsem si ale všimnul, že Jožka do plánu akcí naplánoval do tohoto koutku Rakouska nějaké ferraty. Vydoloval jsem z něho konkrétní datum. Pojede se v pátek odpoledne, a to ve velkém stylu - plné auto. Počasí se mně ani Jožkovi ale nějak nepozdávalo, a tak jsme to odložili na pondělí před volným úterkem. V neděli se balím. Vždyť to do auta ani nedáme. Výbava je stejná, jako když jedeme na týden. Tedy kromě jídla. V pondělí nemůžu ani dospat a ráno vstávám v 6 hodin a opět přebaluji a čekám na telefonát, že vyrážíme. Telefonát sice přijde, ale že nevyrážíme dnes, ale až zítra brzy ráno. Tfuj tajbl. Tak to je pěkné. Takové balení a teď zase vybalování. Nesnáším odklad dne "D".

Aspoň si teda studuji, kam to vůbec pojedeme. Čtu si zážitky jiných feratistů a poněkud začínám mít obavy. Ferrata HTL je pěkně náročná. Každý říká, že si sáhnul na dno sil, a to prý  už něco vylezli. My jsme nebyli dva roky na ferratě. Pouze pár dní před tím jsme byli na Vsetíně na Valově skále a já ještě dvakrát na umělce. Trénink tedy nic moc. Ještě si pamatuji ferratu v Dolomitech na Pic Boe. Jožka je ale optimista. Prý to lehce dáme a jako zákusek si dáme Blutspur.

Večer jdu tedy brzy spát, už v devět hodin. Ráno vstávám ve čtyři hodiny, lehce pojím a jedu vyzvednout Frantu. Vašek nás má vyzvednout před  MEZem v 5 hodin. Je přesný jako hodinky. V autě je i Jarek. Ještě naložíme Jožku a vyrážíme směr Bratislava, Vídeň na Hohe Wand.

Vašek řídí a jedním očkem pozoruje GPS. Ne že by se chystal bloudit, čeká, až se mu ozve pípnutí, hlásící se blížící poklad. Vašek je totiž velký keškař. Raději  mu Garmina beru z ruky a učím se ho ovládat. Vašek nechce minout jedinou kešku. Nějakou máme v merku, naviguji ho na na odpočívadlo, kde ji pak Vašek  hbitě loví. Jarek cosi mumlá o nehodnotných dálničních keškách.

Vašek ulovil kešku

A takto vypadá

Jedeme dál. Další keška je mimo trasu, a tak Vašek netrvá ne jejím ulovení. Ještě kupujeme na benzínce rakouskou dálniční známku, projíždíme Bratislavou, pak trochu  krkolomně odbočuje směr Gratz. Cíl naší cesty je pouze 40 km za Vídní. Navigace nás naviguje nějakou zkratkou. Značka "NO GPS" ale hovoří jasně - tudy tedy ne. Odbočili jsme cca 1 km před oficiální odbočkou. Vracíme se na hlavní a po kilometru odbočujeme vpravo, cedule již ukazují směr přírodní park. Pak ještě následuje mýtná silnice. Tady se platí pouze v sezónu anebo o víkendech, nás se to tedy netýká. O půl  deváté jsme parkovišti s výhledem na Sky walk.

Vaškovy vysílačky

Keškař Vašek

Než se vydáme na ferratu, tak svačíme. Já mám dvacet deka slaniny. Slupnu ji jak malinu a cítím se plný sil. Pak se začínáme strojit. Vašek je vybaven dokonale. Vždycky jsem myslel, že já mám všechno, ale na Vaška nemám. Rozděluje nám i vysílačky. Budeme si vykládat na ferratě a udržovat kontakt s Jarkem a Frantou, kteří jdou turistiku. Dávám vysílačku do batohu, vždyť si ji lehce na ferratě vytáhnu. Ó ta naivita. Celou dobu pak slyším občas Vaška a pak jenom německé klábosení. Že bych ji vytáhnul z batohu, tak na to nebylo potom ani pomyšlení. Dokonce ani vodu jsem nebyl schopný vytáhnout a umíral jsem žízní.

 

Ladění kanálů

Jožka v plní zbroji

Nasazujeme ferratové sety, helmy. Dokonce si obezřetně připravuji odsedávací smyčku. Vyrážíme po chodníku nahoru. Navigační bod je Sky Walk. Ferratu lehce nacházíme, je 9:16 hod . Lano z ferraty je protažené až k zemí, tak tomu kdysi nebývalo. Jarek si cvičně kousek jen tak vyleze. Vypadá to jednoduše. Pak se vrací a uvolňuje místo Vaškovi. Ten je jako veverka a mizí nám ihned z dohledu. Já si dávám lezečky, přece to bude jenom jistější. Vydávám se za Vaškem. Ten je ale už kdesi daleko. Ferrate je drsná a po chvíli jsem v krizi. Visím za podpaží a snažím se najít odsedávačku, kterou jsem si připravil. Nějak se mi to nedaří, nejsem schopný ani povolit karabinu a smyčka se mi nějak zasukovala. A jejda. Už si pomalu myslím, že vyzkouším pevnost setu a počítám pádový faktor. Naštěstí se mi v poslední chvíli podaří smyčku uvolnit a cvaknout karabinu. To je úleva. Ale co teď? Mám volat hilfe, hilfe? Mít sebou lano, tak se snad slaním. Takto teda odpočívám a pak zkouším vyrazit dál. Je to děsná mákna na ruky. Technika žádná, všechno dřu rukama. Tak těžkou ferratu jsem ještě nešel.

Konečně se blíží první odpočinkové místo, ještě překonat takovou malou skalku a už se válím na zemi. Vašek už má odlovenou první skalní kešku a vyráží hbitě dál pro druhou. Po chvíli se blíží Jožka a taky láteří na tu poslední pitomou skalku. Po odpočinku, a také doplnění tekutin, si neprozřetelně  dávám na nohy turistické boty. Další úsek, který je pohodový, jsem si tak poněkud zpestřil. Zvykl jsem si, že to tak neklouže, a že dám botu do každé škvírky. To s turistickými nějak nejde.

Vašek leze jako lasička

Utrmácený Jožka

Za 20 minut jsme u Vaška na dalším odpočívadle. Stal se z něho norník. Neváhal a vlezl do takové prý jeskyňky. Podle mě to byla liščí nora. Je špinavý jako vepř, ale opět má kešku. Je spokojený. Tato byla velice hodnotná. Akorát nevím, jak bychom ho vyprošťovali, kdyby uvízl. Prý mu k tomu až tak moc nechybělo.

Jeskyňka

Vašek po vynoření se z jeskyňky

Opět přezouvám boty na poslední úsek. Tak tento úsek je nádherný. Konečně se mi leze se mi krásně a užívám si skálu i výhled na Sky Walk.

Pod Sky Walkem

Sky Walk

Poslední úsek je fakt parádní. V 11:30 hod jsme na Sky Walku. Dávám si turistický salám. Jídlo jsem nějak podcenil, už mám jenom dvě tatranky. Jarek si chce vyzkoušet ferratu. Jožka mu půjčuje výstroj a s Vaškem vyráží. Já se k nim připojuji. Z vrchu se dá po chodníku sejít k nástupu na poslední úsek ferraty. Jarek je poprvé na ferratě, ale vůbec není zaskočen a krásně ji zdolává. Myslím, že máme nového ferratistu. Třeba s námi pojede do Dolomit.

Pohled na parkoviště

Na Sky Walku

Dolů k autu se vracíme kolem startu rogal, z dálky se podíváme na hotel. Nikdo nechce jít na pivo, a tak vyrážíme nějakou jednoduchou ferratou na parkoviště. U sestupového žebříku Vašek nachází další kešku. Je krásná.

Vašek s keškou

Sestup do hlubin

Potom už následuje sestup po žebříku a dostáváme se pod komín. Na cestě nás brzdí ještě nějaké divoké kozy, které jsou poněkud krotké a člověk neví,  jestli se jich má bát. Opět moje klasická chyba. Držím foťák v ruce, smekne se mi noha a bác. Praštím foťákem o skálu. Objektiv je pěkně nakřivo. Nejde zasunout. Po troše váhání použiji hrubou sílu, v objektivu rupne a světe div se, objektiv funguje a foťák fotí. Při sestupu vidí Vašek na skále kříž."Tam se musím podívat," hlásí a už se sune nahoru. Používá lano, které tam mají natažení vojáci. Jarek ho po chvíli následuje. Ostatní to nějak nebere.

Divoké kozy, anebo co.

Vojáci

U auta se všichni posilňují, jenom já hladově koukám. I zželelo se Jarkovi hladového a dává mi rohlík se salámem. Ten opravdu bodnul. Přemýšlíme, co dál. Nakonec padne rozhodnutí, že vyjedeme na náhorní rovinu a pak se uvidí. Vjíždíme do galerie. Píp. "To je další keška," říká Vašek a vytahuje GPS. "Není, to byla jenom ztráta signálu," říká zklamaně.  Pak nás zastavuje semafor. Po čtvrthodince pokračujeme a vidíme, co nás zdrželo. Kameny na silnici. To kdyby trefilo auto, tak je zrušené a posádka by byla ráda, kdyby přežila. Přebírám GPS a hlásím Vaškovi vzdálenost k další kešce - je to pořád naším směrem.  Zastavujeme u nějaké restaurace a jedeme ji hledat. Okolo skaly vede visutý mostek. Objevuji jeskyni, tak tady to asi bude, když se to jmenuje arachnofobie. Já ani Vašek nic nenacházíme, zachrání to Jarek. Kde byla, tak to neprozradím, ať nekazím radost další keškařům.

Arachnofobie

Náhorní plošina

 

 Jožka zatím nastudoval mapu. Samozřejmě, že jsme v zápalu boje odbočili špatně. Jožka naviguje a po chvíli jsme na parkovišti u hotelu. Protože je docela pozdě - 16 hodin, tak se rozhodujeme, že půjdeme hodinu a potom to obrátíme nazpět, ať dojdeme kam dojdeme. Jsem spokojený. Krásný chodníček vysypaný drtí, lavičky. Tomu říkám turistika. Vašek se snaží najít kešku, ale bez úspěchu. Hmm. Procházka skončila. Musíme sestoupit cca 150 m a 200 m opět nahoru. K Huberthausu se jde přes roklinu. Nějak mě to zmáhá. Po zdolání roklinky jsou zase krásné výhledy, jdeme totiž po okraji útesu. Za chvíli jsme u Huberthausu. Lákám Jožku na pivo, nechá se přemluvit. Ach to zklamání, je zavřeno.

Huberthaus

Kemp pod parkovištěm

Dívám se kolem a hledám cvičnou ferratu. Je kousek od chaty. Nástup je ten vzdálenější konec. Jsou od sebe tak 30-40 m. Je to prý těžká cvičná ferrata. Nemáme výbavu, a tak ji necháme na jindy. Cestou nazpět ještě hledáme další kešku. Marně chodíme po svahu a nakukujeme pod každý kámen. Opět nic. Vašek si chce zpravit chuť ještě na té předešlé. Já si ale beru klíče od auta a jdu se převléct. Jsem zpocený a mám žízeň, došla mi voda. Kamarádi se zakeškovali, a tak mám čas zajít do hotelu na pivko a nabrat si vodu. Protože stále nejdou, tak stihnu ještě jedno. Tak má vypadat závěr ferraty. Konečně přicházejí, ale bez kešky. Nevadí, ty hodnotné Vašek má. V 18:30 vyrážíme na cestu domů. Vašek jede rychle, cesta ubíhá. Za Bratislavou ještě na Triblavině odloví poslední kešku . Kolem desáte večer jsme doma.

Co závěrem? Ferrate to byla krásná, ale těžká. Rozhodně by se nedala zdolat za mokra. Doporučuji i lezečky, ale Jožka to zvládnuli v turistických botách, Vašek ve ferratových  s naprostým přehledem.. Ferratu Blutspur jsme ani nehledali. Ta by byla nad naše síly. Hohe Wand je zajímavá oblast, která stojí za navštívení.


Přehledová mapka

 

 

 

 

 

 a ještě mapka s obtížnostmi

Topo mapa Hohe Wand.pdf
Jestliže se Vám článek líbil, sdílejte jej prosím na FB.

Komentáře:

 

Neregistrovaní můžou použít údaje - Jméno: host heslo:host

Jméno (stejné jako do návštěvní knihy)
Heslo (stejné jako do návštěvní knihy)

Obsah příspěvku

Ochrana proti SPAMU. Kolik je tři x tři?Zpět

Copyright © 2007, kolo-bezky.cz, všechna práva vyhrazena.