|
|
|
svit zan v : 03:57 Tma nastv : 21:40 Den je dlouh:17:42 hod -------------------------------- Teplota: C Teplota max: C Teplota min: C Tlak: hPa Vlhkost: % Slunce: W/m2 UV index: Vtr akt: m/s Vtr 10 min: m/s Vtr max: m/s |
Vysok Tatry 12.11.2011- Slavkovsk tt
Magick datum 11.11.11 a my vyrme do Tater. Tentokrt ns jede vc - Petr, Joka, Petra a Jan. V sobotu rno dokonce vyr dal st vpravy, Vaek a jeho kamardi. Tolik Valach najednou snad Slavkovsk tt ani nikdy nezail. V ptek vyrme v 16:30 hod. Sraz je u MEZu. Jedu okolo domu Joky a ekm, e Join u tam bude spodan stt tak jako obvykle. Nen tam. Pokrauji tedy pro Petru a Jana. Ti jsou pesn. Pekldaj vci do mho auta a vracme se pro Joku. Joka opt nen u cesty. "J jsem myslel, e jsme domluven a na pl est," ka Joka, kdy dorazil k autu. Ale musm ho pochvlit. Trvalo mu to 7 minut po telefontu. Asi to dlal ten nezvykle vysok poet lid. Cesta probhala celkem v poklidu, je jenom trochu vc aut a sek za ilinou je tradin nepjemn. Za njak 3 hodinky a nco jsme v Popradu. U je zprovoznn tunel, je to tu jak v Alpch. Jedem do Velkho Slavkova, kde Jan zajistil ubytovn v soukrom za 10 EUR na osobu. Navigace nezn slo popisn 28. Nejprve vjdme do dvora sousedm, ale nakonec se trefujeme do sprvnho dvorku. Vichni toti mme sokol zrak a co je dl jak 15 m, njak dobe nevidme. Rodina m slvu - jejich ratolest m stukovac verek, a tak ns ubytovv star mama.
Po dvou pivech spodan odchzme zpt. Jet dlme vlenou poradu, v kolik budeme rno vsvat. Po nkoliker slivovici se rozhodujeme pro ptou hodinu rann. Joka tentokrt nechrpe. Asi zapsobily moje vyhrky, e ho budu budit cepnem. Rno je njak brzy. Vame aj. Sndm chleba s patikou. Joka vytahuje editelsk kvarky. Dvm se tak mlsn, e mi dva kusy d. U editelskch se nemluv o kouscch, jsou to fakt kusy. Pt si je beru taky. Na posledn chvli se rozhoduji, e nepjdu ve sv osvden bund, ale zkusm novou membrnovku a-la Join. Venku je -8C, a tak se mi to zd bt dobr npad. Nebyl, potom jsem se potil jak - nevm pesn jak co, ale moc. Cestou do Smokovce u vidme cl na cesty. Tatry jsou krsn nasvcen. Na parkoviti jsme o pl sedm - vbr dan nikde. Uetili jsme za parkovn. O tom, e ubytovan maj parkovn zdarma, dn ubytovatel njak nev. Po nezbytn tamprli slivovice vyrme smr lanovka na Hriebenok. Lanovkou nejedeme, stoj 9 EUR a navc jsme tu proto, a nco ujdeme a ne se vozme. Navc se ani moc stoupn neuet. Stanici lanovky obchzme zleva a jdeme po modr, kter ns dovede a na vrchol. Vyrme nco ped sedmou a k rozcest s magistrlou to m trvat1:10 hod. Vichni dlaj obrovsk pevlkac manvry. J ne. Nemm dnou dal variantu. J se budu jenom tie potit. Protoe se nezastavuji, zskvm asovou komparativn vhodu. Zatek je takov nic moc. Polomy, rozjedn cesty. Nco po osm hodin jsme na Slavkovsk vyhldce, nestoupali jsme cca 500 m. Dalch 900 m ns jet ek Ze Slavkovsk vyhldky u je krsn rozhled do dol Popradu, Mal studen doliny a na Lomnick tt. Odtud u bude cesta pln jin. Tady zanaj skly. Jde se jak po schodech. Nkde opravdu jsou i schody. Z vyhldky se me po 1. listopadu pokraovat dl jenom v ppad, e nen snh. Jinak je chodnk taky uzaven jak ostatn chodnky. Stoupme. Jde mi to njak pomalu. Jsem peht (prosm pedchoz slovo st peliv). Bundu budu nosit tak od -15C a rychlosti vtru 80 km / hod. Janovi se nae pomal tempo moc nezd. Doporuuji mu pout Krsoo Maaovu metodu, aby krouil kolem ns a tm se uvedl do provozn teploty. Ppadn si sebhl teba o 100 m a zase ns dobhl. Jet mu pipomnm star poekadlo francouzskch horskch vdc "im pomaleji rno vyjdete, tm rychleji se veer vrtte". Nevm sice, co to pesn znamen, ale jako argument pro pomalou chzi to mus stait. Obas se stoup i po hran a pak se objevuje Velk studen dolina. Na jednom takovm vhledu si dvme svainu. Ani nemm hlad, editelsk kvarky byly syt. Ale pece neponesu svainu - chleby s Vhalovou slaninou, dom. Nakonec jsem ale svainu dojdal a doma. Joka nm dv papriku. Dobr byla. J jsem tu svoji zapomnl doma na kredenci. Tern je stle dobr. Poas vynikajc, slunce svt, vtr sice fouk, ale nen nic stranho. Pouze v jednom mst, asi ped Slavkovskm nosem, je 30 m umrzlho snhu. Trochu nebezpen, ale ani nevytahujeme cepn, nato tak maky. Stoupn je takov nezvykl, jsme ztraceni mezi velkmi balvany. V 11 hodin jsme na vrcholku. Otevraj se panormata jak na
Velkou studenou dolinu (kdo objev na obrzku Zbojnnickou chatu, tak m sokol
zrak) okoln tty, tak i na odpovajc turistky :-) Zbojnickou chatu jsem hledal snad 10 minut. I kdy u jsem ji vidl i dalekohledem, tak jsem ji oima nemohl objevit. Je u bliho plesa. Ve stnu se zcela ztrc. Jak u jsem zmioval posledn, u se nespolhm pouze na Joku,
ale dlm si i domc ppravu. To nen jak dv, kdy mvl rukou, tak tam jdeme
a za dv hodiny jsme na mst. A j na nic se neptaje jsem poslun
vyrazil. To u je minulost star aspo msc. V 12 hodin dorazila druh st vpravy. Nkdo, teba j, mm na sob membrnovku. Jinemu sta triko :-) O pl jedn zahajujeme sestup zpt. Vichni opt dlaj pevlkac manvry. J ne. Zase mm komparativku a jdu sm. Jde mi to njak rychle. Dv jsem chozen z kopc neml rd. I kdy dvakrt zastavuji na bann a aj a jdu pomalu za njakmi Polky, tak m zbytek dohn skoro a ped Vyhldkou. "Pepm," tak to pedhnme njak Polky. Cestu za Vyhldkou njak nepoznvme. Ani se nm nechce vit, e jsme tudy li nahoru. Kolem 15:30 hodin jsme u auta. Konen mu dlat i j pevlkac manvr - dvm se na zen do civilu. Na prvn benznce se zastavujeme jet na kafe. Cesta nm krsn ubh. Ped devatenctou hodinou jsme v Brumov. Vlap byl krsn, poas plo. Byla to nadmru poveden akce. Tentokrt m dokonce ani druh den nebol nohy. Jenom palce mm obrzdn. Panoramatick pohled ze Slavkovsk ttu
Jestlie se Vm lnek lbil, sdlejte jej prosm na FB. Zpt |
Copyright 2007, kolo-bezky.cz, vechna prva vyhrazena. |
|